Sterylizacja jest uznaną w wielu krajach trwałą metodą antykoncepcyjną wybieraną przez osoby, które już nie chcą lub nie mogą mieć dzieci. Zabieg polega na trwałym pozbawieniu kobiety lub mężczyzny zdolności do poczęcia lub płodzenia bez ograniczenia ich możliwości seksualnych. U kobiet, sterylizacji dokonuje się przez podwiązanie jajowodów (metodą laparoskopii lub laparotomii). Sterylizacja praktycznie nie wpływa na czynności hormonalne jajników, nie przyspiesza menopauzy i, wedle obserwacji większości kobiet, nie powoduje zmian związanych z miesiączkowaniem. Podwiązanie jajowodów z założenia jest metodą trwałą i nieodwracalną. Pacjent przed podjęciem decyzji o wyborze tej metody antykoncepcji musi być bardzo dokładnie poinformowana o jej zaletach i wadach. Na świecie istnieją ośrodki, w których podejmowane są próby przywracania drożności jajowodów. Operacja jest skomplikowana, kosztowna i nie daje pewności powodzenia.
Przykład z naszej praktyki sądowej:
- Powódka żądała zadośćuczynienia pieniężnego w kwocie 100.000 zł za dokonanie na niej podczas cesarskiego cięcia podwiązania jajowodów, na co nie wyraziła zgody. Twierdziła, że zabieg ten w sposób nieodwracalny uniemożliwił jej posiadanie potomstwa, powodując wyłączenie z zakresu jej dóbr osobistych jednego z najistotniejszych praw. Wpłynął także w sposób trwały na jej życie osobiste, wywołując cierpienia psychiczne przez świadomość istnienia praktycznie nieodwracalnej straty, jak również z powodu nieudzielenia jej pomocy psychologicznej. Oświadczyła, że nie kwestionuje faktu, iż kolejna ciąża mogłaby wywołać u niej zagrożenie życia lub zdrowia. Pozwany szpital wnosił o oddalenie powództwa. Zarzucał, że w trakcie wykonywania cesarskiego cięcia, po wyjęciu płodu, stwierdzono pęknięcie macicy, przystąpiono więc do jej zszywania. Stan macicy groził przy kolejnej ciąży pęknięciem, które może grozić nawet śmiercią matki i dziecka. O tym zagrożeniu główny operator poinformował wówczas powódkę w obecności personelu medycznego, a powódka wyraziła ustną zgodę na rozszerzenie zabiegu o podwiązanie jajowodów. Podczas operacji, powódka była pod wpływem leków znieczulających i twierdzi, że nie pamięta przebiegu operacji, a o podwiązaniu jajowodów dowiedziała się od męża. Zdaniem sądu orzekającego warunki, w jakich zostało odebrane oświadczenie o wyrażeniu zgody na podwiązanie jajowodów, stres związany z samą operacją, obawy związane z losem swoim i dziecka wyłączają możliwość świadomego podjęcia decyzji, dokonania analizy korzyści i strat, które z takim zabiegiem się łączą. Powódka na podjęcie decyzji miała najwyżej kilka minut, a w tak krótkim czasie w specyficznych warunkach analiza sytuacji nie była możliwa.
- Bezprawne poszerzenie operacji cesarskiego cięcia poprzez podwiązanie jajowodów stanowi uszkodzenie ciała. Zdolność prokreacji jest fizjologią każdego człowieka, a pozbawienie tej zdolności stanowi swego rodzaju antykoncepcję, która może nie być przez daną osobę akceptowana. Bez znaczenia dla bezprawności działania jest fakt, że kolejna ciąża stanowiłaby zagrożenie dla życia kobiety.
[spacer]
W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji. Prosimy przejść do zakładki kontakt.
Z wyrazami szacunku.